ad

یافته‌های نظرسنجی دیده‌بان شفافیت: ارائه خدمات و حکومت‌داری شهری بدتر شده است

هشت صبح


یافته‌های نظرسنجی دیده‌بان شفافیت: ارائه خدمات و حکومت‌داری شهری بدتر شده است

۸صبح، کابل: دیده‌بان شفافیت نتایج نظرسنجی این نهاد درباره خدمات ۱۱ شهرداری را روز دوشنبه، پنجم عقرب اعلام کرد. طبق یافته‌های این نظرسنجی، به رغم ادعای دولت در عرصه سرمایه‌گذاری و کسب موفقیت بیش‌تر، خدمات شهرداری در شهرها کاهش یافته است.

این نظرسنجی زیر عنوان «کارت گزارش‌دهی شهروندان درباره خدمات شهرداری‌ها در افغانستان» انجام شده است.

طبق اعلام دیده‌بان شفافیت، خدمات شهرداری کابل از سال ۱۳۹۴ به این سو نه تنها بهبود نیافته است، بل‌که در این نظرسنجی از نمره ۲.۲ به ۲.۱ تنزیل کرده است.

 دیده‌بان شفافیت یافته‌های این نظرسنجی را در مقایسه با گزارش‌دهی شهروندان در سال‌های گذشته تهیه کرده است.

یافته‌های این نظرسنجی به صورت کلی نشان می‌دهد که ارائه خدمات در مقایسه با سال ۱۳۹۶ بدتر شده است. همه شاخص‌های این نظرسنجی در کته‌گوری‌های «اوسط» و «بد» باقی مانده است.

سیداکرام افضلی، رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت در یک نشست خبری گفت که دولت در سال ۱۳۹۴ تعهد کرده بود که از اطلاعات سروی‌ها استفاده کند و در کارها بهبود بیاورد.

او گفت: «جای ناراحتی بسیار است که که دولت طی سال‌های گذشته نتوانسته است که حکومت‌داری شهری را از طریق شهرداری‌ها بهبود ببخشد.»

عزت‌الله ادیب، مسوول تحقیق دیده‌بان شفافیت، می‌گوید که هفت شهرداری نسبت به کارکردهای قبلی‌شان بین‌ سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ عقب‌گرد داشته است.

به گفته او، شهرداری‌های چاریکار از ۳.۴ به ۲.۸، مزارشریف، از ۳.۲ به ۲.۷، هرات از ۳.۲ به ۲.۵، بامیان از ۲.۷ به ۲.۱ جلال‌آباد از ۲.۹ به ۲.۱، کابل از ۲.۲ به ۲.۱  و گردیز از ۲ به ۱.۴ عقب‌گرد کرده است.

براساس نظرسنجی تازه دیده‌بان شفافیت، شهرداری‌های قندهار، محمودراقی و کندز در رده‌های اول، دوم و سوم قرار دارند.

هم‌چنان شهرداری‌های جلال‌آباد، کابل و گردیز به ترتیب کم‌ترین نمرات را داشته است. چاریکار، مزارشریف، مهترلام، هرات و بامیان به ترتیب در رده‌های چهارم تا هشتم قرار گرفته‌اند.

 دیده‌بان شفافیت می‌گوید که شهرهای قندهار و مهترلام برای بار اول تحت پوشش نظرسنجی قرار گرفته و در سال ۱۳۹۸ از پنج امتیاز، ۳ و ۲.۷ نمره را گرفته‌اند.

این نهاد وضعیت شهرهای محمودراقی و کندز را تا اندازه‌ای رو به بهبود توصیف کرده است. «محمود راقی در سال ۱۳۹۶، ۲.۷ نمره را گرفته و در سال ۱۳۹۸ به ۲.۸ نمره افزایش یافته است و شهر کندز بین سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ از ۲.۵ به ۲.۷ نمره بهبود و افزایش داشته است.«

رییس دیده‌بان شفافیت می‌گوید، یکی از دلایلی که سبب شده است تا شهرداری‌ها نتواند، توقعات حداقلی مردم را برآورده کنند، «تمرکز و تأخیر در امور ضروری شهرداری‌ها از جمله بودجه و تشکیل از سوی رییس جمهور، اداره مستقل ارگان‌های محلی و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی بوده است.»

سیداکرام افضلی گفته است که شهرداری‌ها باید برای حل مشکل سطح پایین مشارکت شهروندان، تعامل بین شهروندان و دولت را تسهیل کند.

او از رییس جمهور خواسته است تا اصلاحات واقعی را که شامل تفویض صلاحیت به ادارات محلی را روی دست بگیرد تا تحرک در شهرها برای ارائه خدمات ایجاد شود.

source: https://8am.af/?p=230177

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید