ad

یکی از هر سه شهروند افغانستان در شبانه‌‎روز، تنها یک وقت نان می‎‌خورد

پیک


یکی از هر سه شهروند افغانستان در شبانه‌‎روز، تنها یک وقت نان می‎‌خورد

کابل – ۲۶ میزان ۱۳۹۹۰خ.
گزارش‌‎گر:  بلال خداداد

مینه همسر یک سرباز ارتش و باشنده‌‎ی کارته‌‎نو ناحیه هشتم شهر کابل، همه‎‌روزه از نان پس‎‌مانده‌‎ی روی بازار استفاده می‌‎کند و می‎‌گوید:
« از ناداری و مجبوری ۲۰ رُپه ۳۰ رُپه ره نان پس‌‎مانده از بازار می‎‌خریم و می‌‎خوریم ».

همین‎‌گونه محمد نادر ۶۵ ساله باشنده‌‎ی ناحیه دوم شهر کابل که به‌‎گفته‌‎ی خودش، روزانه بیش‎‌وکم ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی از فروش آیس‎‌کریم به‌‎دست می‎‌آورد، می‌‎گوید:
« شب‌‎های زیادی را گزسنه خوابیدیم و حتا پیسه یک‌‌‎دانه نان هم نداشتیم ».

این مرد کهن‌‌‎سال که خود را نان‌‎آور خانواده‌‎ی پنج نفری معرفی می‎‌کند، می‌‎‌افزاید که روزبه‌‎روز درامدهای شان روبه کاهش‎‌است و حتا روزهای زیادی را نیز، بدون هیچ درامدی و حتا شکم گرسنه سپری کرده‌‎اند.

هفدهم اکتوبر یا ۲۶ میزان، روز جهانی ریشه‎‌کنی فقر نامیده شده‎‌است، ‌اما درافغانستان میزان فقر هر سال رو به افزایش‌‎است.محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور، پیش ازاین گفته است که ۹۰ درصد شهروندان افغانستان زیر خط فقر کم‌‎تر از دو دالری به‎‌سر می‎‌برند و این رقم تا پیش از حکومت شش ساله‌‎ی آقای غنی، به ۴۰ درصد هم نمی‌‎رسید.

شهر کابل پایتخت افغانستان، روزتاروز گواه افزایش افراد فقیر و ناداری‌‎ست که نه‎‌تنها توان پیدا کردن نان کافی شبانه‌‎روزی را ندارند، بل‌‎که شب‌‎ها را با اعضای خانواده‌‎های شان گرسنه می‌‎خوابند.

آن‎‌چه که در یک پژوهش کمیسیون مستقل حقوق‌‎بشر افغانستان نیز، تصریح شده‌‎است. در گزارش این کمیسیون که میزان سال گذشته منتشر شده، آمده‎‌است که نزدیک به ۴۰ درصد از خانواده‌‌‎های فقیر توان تهیه غذای کافی را ندارند. به‌‎عباره‌‎ی دیگر، بسیاری ازاین خانواده‌‎ها در شبانه‌‎روز به بیش‎‌از یک وقت غذا دسترسی ندارند و یاهم هفته‌‎ها و ماه‎‌‎ها را تنها با چای و نان خشک سپری می‎‌کنند.

تعریفی‌‎که بانک جهانی از واژه‌‎ی فقر در جوامع بشری دارد؛ به‌‎معنی وضعیتی‎‌است که یک انسان، توانایی خرید نیازمندی خودرا به‌‎ارزش ۱.۹۰ دالر امریکایی در روز نداشته باشد.

هرچند بانک جهانی در تازه‌‎ترین گزارش خود، میزان فقر را در افغانستان، به‌‎ویژه در سال روان میلادی و انتشار ویروس کرونا درجهان، تا بیش از ۷۰ درصد خوانده‌‎است؛ اما پیش ازاین رییس جمهورغنی، گفته‌‎است که ۹۰ درصد از شهروندان کشور زیر خط فقر کمتر از دو دالری به‌‎سر می‎‌برند.

با این‎‎‌حال، برخی از کارشناسان و آگاهان امور اقتصادی، حکومت را به بی‌‎برنامه‌‎گی در امر فقرزدایی متهم کرده، به‌‎این باوراند که تامین امنیت، اشتغال‌‎زایی و کاهش فقر، از مکلفیت‌‎های دست اول حکومت است؛ اما هرگز به‌‎این مسوولیت خود رسیدگی نکرده‌‎است.

علی مشعل کارشناس مسایل اقتصادی می‌‎گوید که نه‌‎تنها مسوولان حکومت، بل شهروندان کشور نیز مکلف اند تا با راه‌‎اندازی حرکت‌‎های مدنی، حق خود را از دولت‌مردان کشور مطالبه کنند.

افزایش فقر در کشور سبب شده‎‌است تا مسوولان حکومتی نیز چیزی برای گفتن نداشته باشند. چنان‌‎چه هیچ یک از مسوولان حاضر به گفت‌‎وگو با خبرنگار پیک درین مورد نشده اند.

source: https://paykreports.com/?p=1547

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید