ad

درگیری‌های هلمند؛ بیش از سه‌صد جنگجوی طالبان کشته شده‌اند

تلویزیون آرزو


درگیری‌های هلمند؛ بیش از سه‌صد جنگجوی طالبان کشته شده‌اند

مسوولان محلی هلمند گفته‌اند که در جنگ هلمند، تااکنون بیش از ۳۰۰ جنگجوی طالب و ۳۰ نیروی دولتی کشته شده‌اند؛ حکومت دستور فوری کمک به بی‌جا شده‌گان را داد.

 

جنرال محمدیاسین والی هلمند روز شنبه (۱۷ اکتوبر)، گفت که بربنیاد گزارش‌های ابتدایی، در جنگ هلمند تلفات زیاد به طالبان وارد شده‌است.

او بیان داشت: بیش از ۳۰۰ جنگجوی طالبان کشته شده‌اند. نیروهای امنیتی و دفاعی ما حدود ۳۰ نفر تلفات دارند و همچنان از کشته شدن هفت غیرنظامی برای ما گزارش شده است.

والی هلمند افزود که طالبان بسیاری از بخش‌های شهر لشکرگاه و برخی ولسوالی‌ها را ماین‌گذاری کرده و این مورد احتمالا باعث افزایش تلفات شود. به گفته او، نیروهای امنیتی روند کشف وحنثی سازی ماین‌های جاسازی شده طالبان آغاز کرده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها؛ هم‌اکنون درگیری میان نظامیان و طالبان در حومه‌های شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های ناوه و نادعلی جریان دارد.

ولی‌محمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ اتل به رسانه‌ها ابراز داشت که طالبان با افزایش حمله‌ها در هلمند، قصد سقوط شهر لشکرگاه را داشتند، اما در نتیجه رویارویی با نیروهای امنیتی، این گروه تلفات سنگین را متقبل شده‌است.

بربنیاد گزارش‌های ابتدایی، افزایش حمله‌های اخیر طالبان و عملیات نظامیان بیش از ۴۵۰۰ خانواده را بی‌جا ساخته و این خانواده‌ها، هم‌اکنون در شهر لشکرگاه و ولایت‌های همجوار هلمند آواره شده‌اند.

روز گذشته، رییس‌جمهور غنی حمله‌های طالبان را وحشیانه خوانده و دستور رسیده‌گی فوری به بی‌جا شده‌گان ناشی از جنگ در هلمند را داد.

تشدید جنگ و روند صلح

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری به رسانه‌ها ابراز داشت که افزایش حمله‌های طالبان، روند مذاکرات صلح را تضعیف می‌کند و حکومت خواهان توقف فوری این حمله‌ها است.

ناتو هم افزایش حمله‌های طالبان را قابل پذیرش نم‌داند و ازاین گروه خواسته که خشونت را کاهش دهد.

استیفانو پونتوکوروو، نماینده ملکی ناتو برای افغانستان در مصاحبه‌ای گفته‌است: خشونت‌ها در هلمند که طالبان در عقب آن قرار دارند، قابل قبول نیست. میزان خشونت‌ها باید کاهش یابد؛ زیرا در تناقض با روند جاری صلح و توافق آمریکا و طالبان است.

عملیات نظامیان دولتی در هلمند، از سوی قوای هوایی و نیز نیروهای بین‌المللی پشتیبانی می‌شود.

پیش ازاین، مسوولان محلی هلمند از پیشرویی نیروهای امنیتی و بازپس‌گیری مناطق از دست رفته خبر داده‌اند.

source: https://arezo.news/?p=22305

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید