ad

اوبراین: خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان وابسته به موفقیت گفتگوهای صلح است

تلویزیون آرزو


اوبراین: خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان وابسته به موفقیت گفتگوهای صلح است

مشاور امنیت ملی آمریکا تویت‌های اخیر ترمپ برای خروج کامل از افغانستان را یک آرزو خواند، نه دستور برای خروج حتمی نیروها.

 

هرچند تحلیل‌گران تویت اخیر دونالد ترمپ مبنی بر خروج کامل نیروهای کشورش از افغانستان تا کمتر از سه ماه آینده را اظهارات کمپاینی او خواندند؛ اما این موضوع از اهمیت زیادی برای افغانستان برخوردار است. آن‌هم در زمانی که دولت افغانستان مصروف گفتگوهای جنجالی با گروه طالبان است.

ترمپ هفتهٔ گذشته درتویتی نوشته بود: باید شمار اندک باقیمانده‌ی مردان و زنان شجاع ما که در افغانستان سرگرم خدمت اند، تا سال جدید میلادی به خانه برگردند.

به تازه‌گی رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا تویت‌های آقای ترمپ برای خروج کامل از افغانستان را یک آرزو خوانده، نه دستور برای خروج حتمی نیروها.

او با اشاره به این‌که خروج نیروهای آمرکیایی وابسته به موفقیت مذاکرات جاری است، تصریح کرد: اگر مذاکرات جاری میان‌افغان‌ها نتیجه‌ی خوبی به همراه داشته باشد، هیچ چیزی بزرگ‌تر از این نیست که نیروهای ما تا کریسمس در خانه باشند. اگر شرایط به ما اجازه دهد، سربازان خود را زودتر به خانه بر می‌گردانیم و به باور من، این آرزوی رییس‌جمهور ترامپ نیز بود. یکجا با متحدین اروپایی خود وارد افغانستان شدیم و یکجا ازاین کشور بیرون می‌شویم.

از سویی هم، استیفانو پونتوکوروو نماینده ملکی ناتو برای افغانستان موضع‌گیری‌های طالبان در روند صلح را سخت خوانده‌است.

این مقام ناتو که به تازه‌گی از قطر برگشته گفته است: به باور من هردو جناح در فضای خوب مذاکرات را پیش می‌برند. اما طالبان کمی سخت استند و این ناشی از از بن‌بست در گفتگوها پیرامون موارد کلی بوده است. مذاکرات به پیش می‌رود اما باید گفت که رفتار طالبان دراین روند کمک کننده نیست.

بیشتر از یک‌ماه شده که هیات‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه مصروف گفتگو استند.

هرچند این گفتگوها، حدود دو هفته با بن‌بست روبه‌رو شد؛ اما در چند روز اخیر دوطرف بار دیگر با نشست‌های پیهم، تلاش کردند که زودتر به نتیجه‌ای دست یابند.

source: https://arezo.news/?p=22299

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید