ad

جنگ طالبان در هلمند موضع حکومت را تقویت کرد

کشور نیوز


جنگ طالبان در هلمند موضع حکومت را تقویت کرد

یورش طالبان به هلمند با محکومیت جهانی و منطقه‌یی روبرو شد.

دبیرکل ناتو و نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواستند که به تعهدات‌شان عمل کنند.  

به گزارش خبرگزاری کشور، طالبان دو روز پیش حملات سنگینی را بر لشکرگاه و مناطق همجوار هلمند آغاز کردند. در نتیجۀ این حملات هزاران تن از باشندگان محل آواره شده و ده‌ها تن کشته و زخمی گردیدند.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا در تویتر عنوان کرد، او و جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان چندین نشست را با طالبان داشته‌اند.

وی اظهار کرد: ما توافق کردیم تا به شروع مجدد اقدامات از طریق پایبندی سفت و سخت به اجرای تمامی عناصر توافق امریکا و طالبان و تمامی تعهدات ایجاد شده بپردازیم.

وی افزود: در حال حاضر تعداد بسیار بالایی از افغانها دارند جانشان را از دست می‌دهند. با این شروع مجدد ما انتظار داریم این تعداد به میزان چشمگیری کاهش یابد.«

یینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو در توئیتی اظهارداشت که طالبان به تعهدات خود عمل کند و خشونت‌ها را کاهش دهد.

وی در توئیت خود از دیدار با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان خبر داد اما مکان این گفت‌وگو را مشخص نکرد.

استولتنبرگ تاکید کرده است که خشونت‌ها در افغانستان پذیرفتنی نیست و باید طالبان به تعهدات خود عمل کند.

دبیرکل سازمان ناتو گفت که مذاکرات کنونی صلح در قطر برای افغانستان فرصتی را فراهم کرده است که همه طرف‌ها از آن باید استفاده کنند.

وی همچنین تصریح کرد که سازمان تانو به تعهداتش در برابر امنیت افغانستان متعهد است.

استولتنبرگ چندی قبل نیز ضمن درخواست از طالبان برای کاهش خشونت‌ها، اظهار داشت که شرایط کنونی در افغانستان شکننده است.

ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از اوضاع افغانستان اظهارداشت که امیدوار است که در مذاکرات دوحه طرف‌ها به کاهش خشونت‌ها و دستیابی به صلح توافق شود.

وی گفت که هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان درباره اصول و دستورکار مذاکرات در حال گفت‌وگو هستند اما باید توجه داشت که افزایش خشونت‌ها در این کشور اوضاع سیاسی و نظامی را پیچیده‌ و نگران کننده می‌کند.

زاخارووا تاکید کرد که روسیه انتظار دارد که در آینده نزدیک طرف‌ها در افغانستان به اجماع برسند و به زودی مذاکرات صلح با هدف پایان یافتن خشونت و دستیابی به صلح آغاز شوند.

درگیری‌ها شدیدی در یک هفته اخیر بین دولت افغانستان و طالبان در هلمند ادامه دارد و برخی از کارشناسان معتقدند که افزایش خشونت‌ها بر روند صلح قطر اثر منفی خواهد گذاشت.

نمایندگی سازمان ملل (یوناما) نیز در بیانیه‌ای خواستار کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شده است.

وی تاکید کرده بود که هر نوع تاخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی سبب تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای حل بن‌بست صلح در افغانستان می‌شود.

چند روز پیش امریکا در حملات هوایی علیه طالبان در آغاز حمله به هلمند مشارکت کرد؛ حمله‌ای که در جریان آن نیروهای طالبان چند ایست بازرسی مهم را تصرف کرده و به مرکز ولایت نزدیک شدند.

در توافق ماه فبروری امریکا و طالبان عنوان شد، نیروهای خارجی تا می ۲۰۲۱ افغانستان را در ازای تضمین‌های ضد تروریسم از سوی طالبان ترک خواهند کرد.

کارشناسان با توجه به محکومیت داخلی و جهانی حملات طالبان بر هلمند می‌گویند که یورش طالبان بر هلمند مواضع حکومت را در برابر طالبان تقویت کرد.

در نبردهای هلمند در نتیجۀ برخورد دو هلیکوپتر هشت تن از نیروهای هوایی افغان نیز جان باختند.

source: https://keshwarnews.com/?p=9396

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید