ad

وزارت مالیه: برخی از کارمندان به دلیل بی‌کاری و با پیشنهاد نماینده‌گان مجلس استخدام شده‌اند

هشت صبح


وزارت مالیه: برخی از کارمندان به دلیل بی‌کاری و با پیشنهاد نماینده‌گان مجلس استخدام شده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت مالیه در پاسخ به گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح زیر عنوان «پشت پرده تعیینات در گمرکات؛ نصف ماموران با زور ۴۷ نماینده مجلس تعیین شده‌اند»، تایید می‌کند که شماری از افراد را در کرسی‌های این وزارت به گونه‌ی موقتی استخدام کرده است.

وزارت مالیه روز دوشنبه، هفتم میزان، با نشر اعلامیه‌ای هرچند استخدام شماری از کارمندان به دلیل «بی‌کاری» و به «پیشنهاد اعضای مجلس نماینده‌گان» را در برخی از کرسی‌های این وزارت تایید کرد، اما گزارش تحقیقی ۸صبح در مورد استخدام در گمرکات را نپذیرفت.

در اعلامیه آمده است که به دلیل موجودیت «بست خالی» در وزارت مالیه و «حجم کاری این وزارت»، برخی از کارمندان پس از درخواست کار توسط نماینده‌گان مجلس، با هدایت عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه، در بست‌های متناسب با تحصیلات و تجربه‌شان استخدام شده‌اند.

این وزارت اما تصریح می‌کند که این تقرری‌‌ها موقتی است که از یک ‌سو سبب «کاریابی برای مردم» شده و از سوی دیگر کمک کرده است که بست‌های خالی این وزارت تا تقرر افراد از طریق رقابت‌ آزاد، پُر شود.

وزارت مالیه گفته است که از فهرست شانزده نفری در گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح، تنها دو نفر استخدام شده‌اند، اما این استخدام‌ها در بخش گمرکات نبوده است.

از سویی هم، وزارت مالیه تصریح کرده است که کارمندانی به نام روح‌الله و محمدشعیب «بر‌اساس مقرره کادر گمرکات وزارت مالیه» از یک بست به بست مشابه تبدیل شده‌اند و هیچ نوع استخدام تازه‌ای صورت نگرفته است.

در گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح نیز تذکر یافته است که این افراد تبدیل شده‌اند، اما دلیل تبدیلی آنان توقف هشت محموله سیخ گول، کاشی تعمیراتی، آهن تخته و صابون خوانده شده است.

براساس گزارش ۸صبح، این تبدیلی‌ها پس از آن صورت گرفت که محمدشعیب این محموله‌ها را به دلیل «تغییر نام آهن تخته به آهن چادر» و «کم کردن وزن کارتن‌های صابون برای کاهش مالیه‌های گمرکی» که فریب‌کاری شمرده می‌شود، توقف داده بود.

پس از آن، محمدشعیب به پیشنهاد نماینده مردم کندز در مجلس نماینده‌گان از «بست چهارم مدیریت عمومی مراقبت سیار گمرک کابل» به عین بست در ولایت بلخ تبدیل شده و روح‌الله جای‌گزین وی شده است. وزارت مالیه هم‌چنان گفته است که متباقی افراد مندرج فهرست ۱۶ نفری‌ گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح‌، به دلیل واجد شرایط نبودن برای احراز بست‌ها یا عدم موجودیت بست خالی، مقرر نشده‌اند.

این در حالی است که بر اساس بیش‌تر از ۱۰۰ سند دست داشته روزنامه ۸صبح، حکم تقرر این افراد از سوی عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه، امضا و سپس از سوی منابع بشری این وزارت تایید شده است.

این وزارت اما گفته است که بست‌های مربوط به گمرکات را در تفاهم با کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملی به تدریج اعلام می‌کند.

گفتنی است که دیدگاه وزارت مالیه در مورد «تقرر افراد به زور نماینده‌گان مجلس در گمرکات»، درج گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح شده است.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی این وزارت در گزارش تحقیقی به روزنامه ۸صبح گفته بود که افراد از سوی اعضای مجلس برای تقرر پیشنهاد و سپس از سوی سرپرست وزارت مالیه به منابع بشری این وزارت معرفی شدند تا در صورت نیاز به گونه‌ی موقتی استخدام شوند.

در گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح اما به دلیل جلوگیری از اطاله گزارش، تنها بخشی از اسناد استخدام‌ها گنجانیده شده است.

هم‌چنان، منابع آگاه در دولت تقرر ۵۰ درصدی کارمندان گمرکات به زور اعضای مجلس نماینده‌گان را به روزنامه ۸صبح تایید کرده‌اند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز یک‌شنبه، ششم میزان، در دیدار با اعضای کمیسیون‌های اقتصاد ملی و مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، تصریح کرد که استخدام‌ها در گمرکات و اداره‌های عایداتی باید از طریق رقابت آزاد انجام شود.

source: https://8am.af/?p=227765

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید