ad

چشم‌داشت از سفر عبدالله به پاکستان؛ گشایش صفحه‌ی تازه در روابط دوجانبه و دست‌یافتن به درک مشترک درباره صلح

هشت صبح


چشم‌داشت از سفر عبدالله به پاکستان؛ گشایش صفحه‌ی تازه در روابط دوجانبه و دست‌یافتن به درک مشترک درباره صلح

هیأت شورای عالی مصالحه ملی به رهبری عبدالله عبدالله، رییس این شورا، روز دوشنبه، هفتم میزان، وارد پاکستان شد. رییس شورای عالی مصالحه ملی در روز اول سفرش با مقام‌ها در وزارت امور خارجه پاکستان دیدار و پیرامون مسایل صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، ابراز امیدواری کرده است که با سفر عبدالله عبدالله به پاکستان، فصل جدیدی در روابط دو کشور گشوده و درک مشترک از روند صلح ایجاد شود. او هم‌چنان حمایت کشورش از روند صلح افغانستان را اعلام کرد و گفت که جنگ راه حل نیست. قرار است آقای عبدالله در ادامه این سفر سه روزه با نخست‌وزیر، رییس جمهور و مقام‌های امنیتی پاکستان نیز دیدار و گفت‌وگو کند. این سفر در حالی انجام می‌شود که گفت‌وگوها میان گروه‌های تماس هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در قطر ادامه یافته است. اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت در آخرین صحبت‌های‌شان تصریح کرده‌اند که نیاز است بحث‌ها میان دو طرف هم‌چنان ادامه یابد، زیرا به گفته‌ی آنان، موضوعات از نگاه زمانی پیش از وقت روی میز آورده شده و برای دولت جایگاه ارزشی دارد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در راس یک هیأت بلندپایه‌ی دولتی وارد اسلام‌آباد شده است. این نخستین سفر او به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی به پاکستان است. عبدالله در میدان هوایی نظامی نورخان در اسلام‌آباد از سوی عبدالرازق، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور تجارت و سرمایه‌گذاری با موقف وزیر فدرال، صادق خان، نماینده پاکستان برای افغانستان و کاردار و دیپلماتان سفارت افغانستان در اسلام‌آباد با تشریفات ویژه مورد استقبال قرار گرفت. رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در بدو ورود خود به اسلام‌آباد، به وزارت خارجه پاکستان رفته نهال یادگاری را در صحن این وزارت غرس کرد و سپس در نشستی با شاه‌محمود قریشی حضور یافت. قریشی در این نشست ابراز امیدواری کرده است که با سفر عبدالله عبدالله به پاکستان، فصل جدیدی در روابط دو کشور گشوده و درک مشترک از روند صلح ایجاد شود. وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که این کشور از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

این اظهارات را وزیر خارجه‌ی کشوری مطرح کرده که همواره از سوی کابل به حمایت از گروه طالبان و عدم همکاری صادقانه در روند صلح متهم شده است. شاه‌محمود قریشی هم‌چنان تأکید کرده است که از روند صلح افغانستان به صورت قاطع حمایت می‌کند. او همه‌ی طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان را به یافتن راه حل مسالمت‌آمیز تشویق کرده است. در همین حال، عمر داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور افغانستان در امور پاکستان، نیز با خوش‌بینی اعلام کرد که شواهد لازم برای حمایت پاکستان از روند صلح افغانستان وجود دارد. طبق تحلیل آقای داوودزی، شرایط نسبت به گذشته فرق کرده و برای نخستین‌بار مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان آغاز شده است.

نماینده ویژه رییس جمهور در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که امکان شکل‌گیری «درک مشترک» از روند وجود دارد و با سفر عبدالله عبدالله فصل تازه‌ای در روابط افغانستان و پاکستان گشوده شده است. وی افزود که جانب پاکستان تعهد کرده‌ است، همان‌گونه که با امریکا در روند صلح همکاری کرده است، با افغانستان نیز همکاری می‌کند. به گفته‌ی او، مسایل مهاجران و ترانزیت در کنار صلح، از دیگر محورهای گفت‌وگو بوده است و در این زمینه‌ها نیز پیش‌رفت رونما شده است. عمر داوودزی می‌گوید که جانب پاکستان در صحبت‌های خود تأکید کرده است که جنگ در افغانستان راه حل نیست و باید راه حل سیاسی برای ختم معضل کنونی جست‌وجو شود. به گفته‌ی او، «درک مشترک از روند صلح» به این معنا است که ادامه‌ی جنگ سبب تشکیل گروه‌های تروریستی جدید و لانه‌های جدید برای تروریستان خواهد شد و در دراز‌مدت برای هر دو کشور دردسرساز خواهد شد.

مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی، نیز می‌گوید که سفر عبدالله عبدالله به پاکستان باب روابط تازه بین دو کشور را گشوده است و مقام‌های پاکستانی نیز بر آن تأکید کرده‌اند. طبق روایت رحیمی، مقام‌های پاکستانی به صورت قاطع حمایت‌شان را از روند صلح اعلام کرده‌اند. رحیمی گفت که رییس شورای عالی مصالحه ملی در دیدار با شاه‌محمود قریشی از کندی در مذاکرات صلح و میزان بلند خشونت‌ها ابراز نارضایتی کرده است، زیرا به تلاش‌های صلح آسیب می‌رساند. او گفت که جانب پاکستان در زمینه‌های برقراری صلح در افغانستان، روابط دو‌جانبه، روابط اقتصادی، تجارت، ترانزیت و مهاجران به صورت قاطع اعلام همکاری کرده است.

در این دیدار عبدالله عبدالله نیز گفته است که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ‌اند. به گفته‌ی وی، افغانستان با سال‌های ۲۰۰۱ تغییر کرده و باید از دست‌آوردهای ملی حفاظت و حراست شود. آقای عبدالله هم‌چنان تروریسم را تهدیدی برای همه‌ی کشورهای منطقه خوانده و گفته است که تأمین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان به سود همه‌ی کشورهای منطقه و همسایه است. عبدالله عبدالله را در این سفر سه روزه، ۲۵ مقام دولتی و اعضای شورای عالی مصالحه ملی همراهی می‌کنند. دیدارها با عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، عارف علوی، رییس جمهور، اسد قیصر، رییس مجلس نماینده‌گان و قمر جاوید باجواه، فرمانده ارتش آن کشور، از دیگر برنامه‌های سفر رییس شورای عالی مصالحه ملی است. آقای عبدالله قرار است در دومین روز سفر خود به پاکستان در انستیتوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد سخنرانی کند. سفر عبدالله پس از ۱۲ سال به پاکستان انجام می‌شود. او پیش از این در سال ۲۰۰۸ به پاکستان سفر کرده بود.

این سفر در شرایط انجام شده است که مذاکرات بین‌الافغانی صلح به کندی پیش‌ می‌رود و با وجود گذشت بیش از دو هفته از مراسم افتتاحیه آن، تاکنون مذاکرات اصلی شروع نشده است. نادر نادری، سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده دولت، روز دوشنبه، هفتم سنبله، در یک نشست خبری در دوحه گفت که نیاز است دو طرف روی مسایلی که بسیار پیش از وقت بالای میز گذاشته شده است، بحث و گفت‌وگو کنند. هرچند وی از این دو بحث به گونه‌ی مشخص یاد نکرد، اما بحث تعیین مبنای فقهی برای حل مشکلات در جریان مذاکرات و هم‌چنان تعیین توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان به عنوان اساس مذاکرات،  از مواردی است که دو طرف اختلاف‌ نظر دارند.

آقای نادری افزود که این دو مورد، ارزشی بوده که از نگاه ساختاری برای دولت و مردم مهم است و نیاز است که برای چگونه‌گی پیش‌رفت امور در آن دقت بیش‌تر شود. به گفته نادر نادری، هیأت مذاکره هرچند از توقع مردم برای پایان هرچه زودتر این روند آگاه است، اما تلاش می‌کند که گفت‌وگوها را به گونه‌ی مسوولانه به پیش ببرد؛ زیرا به گفته‌ی وی، چگونه‌گی به پایان رسیدن بحث روی این دو موضوع مجموعه ارزش‌های و چوکات ارزش‌های امروز و آینده را می‌سازد. وی ابراز امیدواری کرد که این دو بحث به زودی به پایان برسد تا روی مواردی که دولت می‌خواهد، صحبت شود. وی از قطع جنگ، آتش‌بس و خاموش‌سازی تفنگ به عنوان این موارد نام ‌برد.

 هرچند تاکنون شش دور مذاکرات فرعی میان گروه‌های تماس دولت و طالبان در دوحه برگزار شده است، اما انتظارها این است که پس از سفر رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی به پاکستان، این کشور از نفوذ خود بر طالبان کار بگیرد و این گروه را به انعطاف در مذاکرات و تمکین به درخواست آتش‌بس وادار کند.

source: https://8am.af/?p=227769

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید