ad

وحید عمر: آتش‌بس اولین مسأله‌ای است که در مذاکرات میان‌افغانی روی آن بحث می‌شود

صبح کابل


وحید عمر: آتش‌بس اولین مسأله‌ای است که در مذاکرات میان‌افغانی روی آن بحث می‌شود

وحید عمر، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک، تأکید می‌کند که آتش‌بس و میکانیزم نظارتی آن، اولین مسأله‌ای است که در نخستین دور مذاکرات میان‌افغانی، روی آن بحث خواهد شد.

آقای عمر، روز پنج‌شنبه (۲۳ اسد)، در نشست ملی جوانان، گفت که هم‌زمان با آغاز مذاکرات میان‌افغانی، انفجار و انتحار از سوی هراس‌افگنان طالب، قابل قبول نیست.

به گفته‌ی او، قوت اصلی طالبان در اعمال خشونت، داشتن پناه‌گاه در منطقه و قاچاق مواد مخدر است و به همین دلیل، نمایندگان این گروه نمی‌تواند در میز مذاکره، استدلال درستی داشته است.

آقای عمر گفت: «ادامه‌ی خشونت‌ها از سوی طالبان، به این گروه در میز مذاکره هیچ قدرتی نمی‌دهد. مذاکرات مستقیم هم به خاطر این به تأخیر افتاده که این گروه توانایی استدلال منطقی ندارد. گروه طالبان می‌خواهد که از راه اعمال خشونت، در جریان مذاکرات باج‌گیری کند.»

در حالی که قرار است تا چند روز دیگر نخستین دور گفت‌وگوهای میان‌افغانی برگزار شود، وزارت داخله اعلام کرده که در نتیجه‌ی حملات هراس‌افگنان طالب، در جریان دو هفته‌ی گذشته، ۱۲۱ غیرنظامی در ۲۹ ولایت افغانستان کشته شده اند و ۳۳۶ نفر دیگر زخم برداشته اند.

گروه طالبان در حالی به خشونت‌ها ادامه داده که چند روز پیش، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، فیصله کرد تا ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالب، به شرط این که دوباره به میدان جنگ برنگردند، آزاد شوند.

رییس‌جمهور غنی نیز، در نشست اختتامیه‌ی لویه‌جرگه گفت که فیصله‌ی نمایندگان مردم مبنی بر آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب را امضا می‌کند. آقای غنی، تأکید کرد که حالا، انتخاب از طالبان است و این گروه، باید نشان بدهد که در چنین شرایطی، از برقراری آتش‌بس سراسری، ترس ندارد.

با این همه، قرار است نخستین دور گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در بیست‌وششم اسد، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

source: https://subhekabul.com/?p=33455

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید