ad

پیشنهاد آمریکا برای رهایی زندانیان باقی مانده طالبان

تلویزیون آرزو


پیشنهاد آمریکا برای رهایی زندانیان باقی مانده طالبان

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گفته؛ واشنگتن می‌خواهد ۴۰۰ زندانی باقی مانده این گروه در مکان مورد نظارت مشترک حکومت و طالبان رها شوند.

 

پس اعلام تصمیم حکومت درباره رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان، اکنون آمریکا پیشنهاد تحت‌نظر بودن این زندانیان را پس از رهایی داده‌است.

خبرگزاری رویتر به نقل از سه مقام آمریکایی گفته که بربنیاد این طرح، زندانیان رها شده در جایی مورد نظارت قرار می‌گیرند که حکومت و طالبان نظر مشترک داشته باشند.

مقام‌های آمریکایی که نخواسته نام آن‌ها افشا شوند، همچنان گفته‌اند؛ این طرح به‌منظور دور کردن موانع در آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت و گروه طالبان پیشنهاد شده‌است.

رویترز هم‌چنان گفته؛ پیشنهاد نظربند شدن جنگجویان طالبان که متهم به انجام برخی از خونین‌ترین حملات در افغانستان استند، در مکانی تحت نظارت طالبان و دولت افغانستان، این هفته توسط دیپلمات‌های ارشد آمریكا به طرف‌های متخاصم ارایه شده‌است.

روز گذشته (جمعه، ده‌هم اسد)، رییس‌جمهور غنی اعلام کرد که بربنیاد قانون اساسی و قانون جزای کشور، صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده این گروه را ندارد و تصمیم رهایی این زندانیان را به جرگه بزرگ مشورتی واگذار می‌کند.

سید اکبر آغا، رییس مجمع مردمی صلح و از مقام‌های پیشین گروه طالبان، عدم رهایی این زندانیان از سوی حکومت را بهانه‌جویی در این روند می‌دانند.

او به تلویزیون آرزو دراین باره گفت؛ وقتی حکومت دیگر زندانیان را رها می‌کرد، آن زمان چرا این صلاحیت را به مردم واگذار نکرد؟

به باور حکومت، زندانیانی طالب که در مورد رهایی آن‌ها مخالفت وجود دارد، متهم به ارتکاب جرم‌های بزرگ تروریستی در کشور اند و بیشتر آن‌ها نیز شهروندان افغانستان نیستند.

شماری از آگاهان از تصمیم حکومت برای عدم رهایی این زندانیان استقبال نموده و بر رهایی آن‌ها پس از موفقیت روند صلح، آنهم به شرط عدم برگشت به افغانستان تأکید دارند.

حکومت تاهنوز درباره طرح نظربند برای رهایی زندانیان مورد اختلاف چیزی نگفته‌است.

اما ریاست جمهوری روز گذشته اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت و تسریع روند صلح؛ پنج‌صد زندانی دیگر طالبان را تا چهارم عید رها می‌سازد که بااین شمار، رقم زندانیان رها شده این گروه به پنج‌هزار و یک‌صد نفر می‌رسند.

source: https://arezo.news/?p=19443

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید