ad

«تو حق شکایت نداری»؛ گزارش تازه از اعمال شیوه‌های خشونت‌آمیز در مناطق تحت کنترل طالبان

اطلاعات روز


«تو حق شکایت نداری»؛ گزارش تازه از اعمال شیوه‌های خشونت‌آمیز در مناطق تحت کنترل طالبان

اطلاعات روز: سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرده است که با اعمال شیوه‌های خشونت‌آمیز از سوی طالبان در مناطق تحت کنترل این گروه، بلند کردن صدای اعتراض برای مردم دشوار و خطرناک شده است.

در گزارش تازه‌ی این سازمان که امروز (سه‌شنبه، ۱۰ سرطان) تحت نام «تو حق شکایت نداری» به نشر رسده، آمده است که در مناطق تحت کنترل گروه طالبان، مردم به حقوق اساسی‌شان دسترسی ندارند.

در این گزارش که با ۱۳۸ نفر در ولایت‌های هلمند، قندوز و میدان‌وردک به‌گونه‌ی حضوری صحبت شده است. بیشتر مصاحبه‌شوندگان نیز از میان فرماندهان، سربازان گروه طالبان، داکتران، آموزگاران، بزرگان قوم و دانش‌آموزان در محلات تحت کنترل طالبان انتخاب شده است.

براساس این گزارش، مردم آزادی انتقاد و پرسش از عمل‌کرد طالبان را ندارند، حقوق زنان و دختران نقض می‌شود و در برابر آزادی بیان و رسانه‌ها هم محدودیت وجود دارد.

هرچند در این گزارش به پیشرفت‌های اندکی در زمینه‌ی آموزش دختران در محلات تحت کنترل طالبان اشاره شده، اما این پیشرفت‌ها ناکافی دانسته شده است.

دیدبان حقوق بشر افزوده است که نقض گسترده‌ی حقوق بشر از سوی طالبان نگرانی شدیدی را در ارتباط به اراده و تعهد این گروه نسبت به این ارزش‌ها، در توافق احتمالی صلح در آینده بر می‌انگیزد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان از بیش از یک سال به این طرف جریان دارد. نتایج این گفت‌وگوها امضای توافق‌نامه‌ی صلح دوحه را در پی داشت.

براساس این توافق‌نامه، پس از رهایی پنج‌هزار زندانی گروه طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان، باید مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز می‌شد، اما تا کنون نه روند رهایی زندانیان کامل شده و نه تاریخ مشخص آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مشخص.

source: https://www.etilaatroz.com/?p=101900

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید