ad

وضعیت پساکرونا و ضرورت توجه به دولت الکترونیک در حوزه رسیده‌گی‌های عدلی و قضایی

هشت صبح


وضعیت پساکرونا و ضرورت توجه به دولت الکترونیک در حوزه رسیده‌گی‌های عدلی و قضایی

شیوع کرونا در جهان فراتر از یک همه‌گیری (پاندمی) بود، زیرا علاوه بر سختی و مشکلاتی که برای مردم سراسر دنیا به وجود آورد، شیوه و الگوی زنده‌گی روزمره مردم را نیز دچار تغییر کرد. افرادی که گاهی از مبایل هوشمند خود تنها برای یک تماس صوتی و یا تصویری ساده استفاده می‌کردند، حال در روزهای دشوار کرونایی سعی می‌کنند بیش‌تر احتیاجات خود اعم از خرید، پرداخت‌های مالی، آموزش، کار، ورزش و… را بدون خارج شدن از منزل و با یاری و کمک وسایل دیجیتال انجام دهند. می‌توان گفت در این روزها، فضای مجازی بیش‌تر از فضای واقعی و بیرونی بر همه‌ی جنبه‌های زنده‌گی انسان‌ها حاکم است که این امر، پی‌آمدهای مثبت و منفی به دنبال دارد.

در این میان، ضرورت توجه هر‌چه بیش‌تر به دولت الکترونیک بر همه‌گان آشکار شد. رفتن به فضای دولت الکترونیک از الزامات دوران پساکرونا است. یکی از بخش‌های مهم زنده‌گی روزمره که تاکنون زیاد به آن توجه نشده، ضرورت بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین در حوزه رسیده‌گی‌های عدلی و قضایی است. مسوولان باید اختصاص بودجه و کیفیت‌بخشی به این مهم را در دستور کار خود قرار بدهند. عصر پساکرونا عصر تولد مفاهیم و نهادهای جدید در حوزه مناسبات اجتماعی و قضایی است.

تشکیل دوسیه به صورت مجازی در حقوق افغانستان

در حقوق افغانستان برای تشکیل دوسیه به صورت مجازی به صورت سیستم‌های خودکار یا نماینده‌گان الکترونیکی کمبودهای جدی داریم. هم‌چنین در مورد محکمه مجازی نیاز به تدوین قوانین و مقرراتی داریم. محکمه مجازی در حقیقت محکمه‌ای است که در آن کاغذی مشاهده نمی‌شود. ارتباط با شاهدان و حتا مدعی و مدعی‌علیه نیز می‌تواند به صورت مجازی باشد. در حالت معمول اجزای ساختار یک سیستم محکمه مجازی اولیه به این ترتیب است: دریافت عریضه، تفکیک عریضه‌ها، تعیین نوبت رسیده‌گی اولیه، رسیده‌گی اولیه، صدور قرار و یا درخواست کارشناسی، محکمه اصلی، صدور حکم و دستور به اقدام حکم. در این اجزا چیزی اضافه بر یک سیستم اداری مشاهده نمی‌شود و تمام اجزا نیز در لایه اداری و دفتر تبادل اطلاعات می‌کنند و می‌توان تمامی آن‌ها را با یک سیستم نرم‌افزاری بدون واسطه‌های محیطی به یک‌دیگر متصل کرد.

مزایا و فواید عمده بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید در حوزه رسیده‌گی‌های عدلی و قضایی

۱- تسریع در پروسه رسیده‌گی به دوسیه‌ها و صدور احکام و اصل شفافیت و سرعت؛ از این طریق مردم می‌توانند به سرعت امور قضایی و مسایل مربوط به محکمه خود را انجام داده و وضعیت‌شان را پی‌گیری کنند.

۲- نظارت سریع و مستمر بر دوسیه‌ها و محاکم قضایی.

۳- کاهش آلوده‌گی‌های زیست‌محیطی، هزینه‌ها و… بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید ارتباطی در دستگاه قضایی به عنوان هدف اصلی دستگاه قضایی، موجب تسهیل در رسیده‌گی به دوسیه‌ها و رهایی مردم از سرگردانی می‌شود، به طوری که دیگر لازم نیست مردم به محاکم مراجعه کنند و یا مجبور به سفرهای بین شهری برای ثبت عریضه شوند. هم‌چنین ارائه این خدمات قضایی دیجیتال باعث می‌شود بخش قابل ملاحظه‌ای از نیروهای انسانی که در محاکم در حال ثبت عریضه بودند تا رسیده‌گی قضایی، آزاد و در مراحل دیگری به خدمت گرفته شوند که صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای از نظر مکان، نیروی انسانی و هزینه‌های جاری می‌شود.

۴- افزایش اعتمادپذیری مردم و مسوولان نسبت به تکنولوژی‌های جدید در حوزه قضایی: با شرایط کرونایی پیش‌آمده مردم چاره‌ای جز استفاده از وسایل دیجیتال و تغییر شیوه زنده‌گی خود نداشتند، اما بعد از استفاده از آن متوجه شدند که شاید بتوان به سیستم‌های جدید اعتماد و از آن‌ها در حوزه قضایی استفاده بهینه کرد.

تغییرات ایجاد شده در شیوه زنده‌گی و رفتاری مردم و گرایش به سمت استفاده از تکنولوژی‌های جدید، به نفع دیجیتالی شدن کشور و قدم بلندی به سوی دولت الکترونیک است. باید ثبات در استفاده از سیستم‌های نوین در حوزه رسیده‌گی‌های قضایی با حمایت از تغییر در قوانین و مقررات این بخش و ایجاد مراکز دیجیتالی جدید ایجاد شود. می‌توان با پشتی‌بانی و حمایت از نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه عدلی و قضایی، به سمت اصلاحات بنیادین و کاربردی حرکت کرد که خود زمینه‌ساز رشد و توسعه روزافزون کشور خواهد شد.

source: https://8am.af/?p=219824

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید