ad

پمپئو با ملا برادر در مورد آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت گفت‌وگو کرد

اطلاعات روز


پمپئو با ملا برادر در مورد آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت گفت‌وگو کرد

اطلاعات روز: مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا از طریق ویدیوکنفرانس با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در مورد آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت در افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده است.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که این گفت‌وگوها دیروز (دوشنبه، 9 سرطان) صورت گرفته است. دو طرف همچنان در این گفت‌وگوها، درباره‌ی تطبیق توافق‌نامه‌ی دوحه، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و رهایی زندانیان بحث کرده‌اند.

ملا عبدالغنی برادر در مورد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گفته است که طرف طالبان برای آغاز این گفت‌وگوها آماده است، اما تأخیر در روند رهایی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شده است.

او همچنان در مورد افزایش خشونت‌ها و درگیری‌ها گفته است که افراز پاسگاه‌ها از سوی نیروهای دولتی در مناطق تحت نفوذ طالبان و عبور و مرور این نیروها در این ساحات، از دلایل عمده‌ی افزایش حملات این گروه می‌باشد. معاون سیاسی گروه طالبان اما تأکید کرده است که این گروه به مواد توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و این گروه، متعهد است و نمی‌گذارد که از خاک افغانستان علیه امریکا و سایر کشورها استفاده شود.

در همین حال وزیر خارجه‌ی امریکا نیز از طرف‌های طالبان و دولت افغانستان خواسته است که باید گراف خشونت را پایین بیاورند.

توافق‌نامه‌ی‌ صلح میان امریکا و گروه طالبان در تاریخ 10 حوت سال گذشته خورشیدی در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق‌نامه، قرار بود که پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به تعقیب آن مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

همچنان بر بنیاد این توافق‌نامه، امریکا در ۱۳۵ روز پس از امضای آن، شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد. شمار باقی‌مانده‌ی نیروهای امریکایی و ائتلاف نیز در جریان ۹.۵ ماه پس از آن پایگاه‌های‌شان در افغانستان را ترک خواهند کرد.

source: https://www.etilaatroz.com/?p=101835

به اشتراک بگذارید
آمار جهانی کرونا

ad

بیشتر بخوانید